Logo Tasarımı

Metin ve resimlerden oluşan ve bir markanın tanınırlığını arttıran sembollere logo denilmektedir. Fakat logo, yapılan tanımlamadan daha fazla şeyi ifade etmektedir. Logonun iyi bir şekilde tasarlanması, firmanın ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle logo tasarımı oldukça önemlidir. Bir firmanın insanlara hızlı bir şekilde ulaşabilmesi için logonun benzersiz bir şekilde tasarlanması gerekmektedir.

Şirket ya da kurumun imzası olarak görülen logolar, tam olarak nedir? Bir şirket neden bir logoya ihtiyaç duymaktadır? Logo tasarımının yapılma aşamaları nelerdir? Şimdi bu soruların cevaplarını verelim.

Logo Tasarımın Amacı Nedir ve Neden Bir Tasarıma İhtiyaç Vardır?

Bir logonun oluşturulabilmesi amacı ile oluşturulan tasarım, logo tasarımı olarak görülmektedir. Bir şirketin ya da kurumun ön plana çıkmasını sağlayan logolar, tasarım sürecinde incelikli bir çalışmadan geçmek durumundadır. Çünkü başarılı bir şekilde oluşturulamayan logolar, şirketin potansiyel müşteriler tarafından olumsuz yorumlarına maruz kalabilmektedir. Peki logo tasarımının amacı nedir? Şirket ya da firmalar, neden bir tasarıma ihtiyaç duymaktadır?

Bir ürün, şirket ya da hizmetin markalaşmasını sağlayan ve bu sürecin etkili bir şekilde ilerlemesine destek olan logo tasarımı, müşterilerin ürün ya da şirkete güvenmesini sağlamaktadır. Güven ise ticarette her şey demektir. Bu nedenle logo tasarımına özel bir ilgi gösterilmeli ve müşterilerin ilgisini çekecek logolar tasarlanmalıdır.

Logo, aslında kurumsal reklam olarak da düşünülebilir. Değişim içerisinde olan dünya içerisinde pek çok kimsenin detaylı araştırma yapmaya vakti bulunmamaktadır. Böyle bir ortamda bir şirketin sahip olduğu logo, şirketin tanınmasını sağlayacaktır. Logo ne kadar görsel zenginliğe sahip olursa bu logoya sahip olan şirket de o kadar ön olanda olacaktır. Peki logolar, nerelerde karşımıza çıkmaktadır?

Logoların Kullanıldığı Yerler

Logolar, pek çok yerde kullanılmaktadır. Logoların kullanıldığı yerleri ise şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 • Ambalajlar: Logoların kullanıldığı yerlerden bir tanesi, ambalajlardır. Bir markanın sunduğu ürünlerde kullanılan logolar, markanın ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle tasarımının ilgi çekici bir şekilde yapılması gerekmektedir.
 • Kartvizitler: Logolar, kartvizitlerde de kullanılabilmektedir. Profesyonel bir şekilde oluşturulan logolardan meydana gelen kartvizitler, kişi ya da kurumu başarılı temsil edecektir.
 • Web sayfaları: Logoların kullanıldığı yerlerden en önemlisi web siteleridir. Web sayfalarında ürünler, bir logo eşliğinde sunulduğunda müşterinin ilgisi bu ürünlere yönelmektedir.
 • Etkinlikler: Afiş, banner, broşür gibi etkinlik alanlarında kullanılmakta olan basılı materyallerde, logolar oldukça önemlidir. Bu nedenle bu tarz noktalarda kullanılacak olan logolar, profesyonel bir şekilde tasarlanmalıdır.

Bu ve buna benzer alanlarda kullanılan logolar, oldukça önemlidir ve bu logoların başarılı bir şekilde tasarlanması gerekmektedir. Peki logo tasarımı nasıl yapılmaktadır? Logo tasarımında dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Logo Tasarımı Nasıl Yapılmaktadır?

Logo tasarımında takip edilmesi gereken çeşitli adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar ise şu şekilde tasarlanabilmektedir:

 1. Logo tasarımı için bir stratejinin belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü bir stratejiye yönelik hareket etmek, oldukça önemlidir.
 2. İlk adımda bir strateji belirlendikten sonra bu adımda anlam bulmak gereklidir. Logo tasarımı yaparken ünlü markalara göz gezdirebilir ve logonuzun profesyonelce hazırlanmasını sağlayabilirsiniz.
 3. Bu adımda doğru logo tipini seçmek gerekmektedir. Bir logo, marka ya da firma adına bir imza niteliğindedir. İnsanların marka ya da firmalar tanıyabilmesi, tasarlanan logolar sayesinde olmaktadır.
 4. Logonun başarılı bir şekilde tasarlanabilmesini sağlayan unsurlardan bir tanesi de firmanın bütünlüklü bir bakış açısına sahip olmasıdır. Bu şekilde aslında büyük resim görülmelidir.
 5. İnsanların üzerinde iz bırakabilmek amacıyla logonun duygusal bir yapısının da olması gerekmektedir. İnsanlar, duygusal anlamda kendilerini etkileyen şeyleri belleklerine yerleştirir. Bu anlamda marka ya da firmanızın ön planda olmasını sağlayabilmek amacıyla görselliği ile insanlarda duygusal bir etki bırakabilen logolar tasarlamalısınız.
 6. Logolar adına birden fazla fikir üretmeli ve bu fikirlerin hepsini bir süzgeçten geçirmelisiniz. Başka bir markanın logosu ile benzer bir logo tasarımı oluşturmamak için oldukça fazla fikir üretmeli ve diğer markalarla benzerlik gösteren logo fikirlerinin elenmesi gerekmektedir.
 7. Logo tasarımında dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi de rekabeti düşünerek hareket etmektir.

Bu tarz unsurlara dikkat edildiği takdirde başarılı bir logo ortaya çıkacaktır. Bizler, uzman ekibimiz ile sizlere logo tasarımında yardımcı olmaktayız. Bizlerle iletişime geçebilir ve sizler için profesyonel logolar tasarlayabilmek adına bizlere destek olabilirsiniz.